sâmbătă, 9 decembrie 2017

luni, 4 decembrie 2017

Ziua Primarului la Bibliotecă


    Pe data de 1 decembrie la CDI „ M. Sadovenu” a avut loc întâlnire cu primarul orașului Soroca Victor Său. Elevii din clasa a IV-a „F”IPLT.„C. Stere” îndrumați de profesoara Svetlana Gumenco, care sânt membri SNB  Clubul micilor actori „ Prichindel”a filialei N4 au prezentat un spectacol tetralizat cu personaje literare din operele îndrăjite. Eroii au creat o adevărată împărăție a basmului, recitând poezii, cântând și amintindu-ne cele mai  captivante secvențe din poveștile lui Ion Creangă ș.a.  Ei au dovedit că sânt foarte isteți și ingenioși. 


















luni, 20 noiembrie 2017

În Moldova-I toamnă – frunză curgătoare.



                                             În  Moldova-I toamnă – frunză curgătoare.
                              
                                Toamna galben aurie, cu covor de frunze moi
                                Și cu haina ruginie iarași ai venit la noi.
                                Plină ești de roade, plină ca o harnică albină .
                                Porti in cosuri mari si grele, struguri dulci, mere și pere
                                Porți in plete crizanteme, albe flori in diademe
                                Ca o zână din povesti, Toamna, ce frumoasă ești!!!


    Vă invităm  să facem o călătorie imaginară pe cărările Toamnei. Aşa că vom călători spre anotimpul frunzelor uscate şi al lăzilor cu roade încărcate, anotimpul care noaptea crește şi în care vremea se răcește, anotimpul în care păsările călătoare pleacă  spre ţările calde însorite.
   Pe data de  17.11.2017, într-o minunată zi de toamnă ruginie, menită parcă să sfideze dimensiunea brumărie și rece, la filiala N4 a CDI „ M. Sadoveanu”  s-a petrecut un spectacol literar – musical  cu genericul „În Moldova-i toamnă – frunză curgătoare.”      La activitate au participat elevii clasei a V-a „F” ghidați de doamna profesoare, Mihalcean Dragălina. Ei au recitat poezii din creația scriitorilor clasici Mihai Eminescu, Vasile Alecsandri și a scriitorilor contemporani, creaţii proprii ș.a. Elevii  au cântat, jucat  cu drag frumusețea și bogăția toamnei, au animat spectatorii cu ghicitori despre acest anotimp, au stat la sfat cu crăiasa Toamnă. A fost o adevărată sărbătoare la care copiii, cu nostalgie în suflet și-au luat rămas bun de la toamnă, care le-a promis că la anul va veni din nou pe plaiul nostru tot cu roade bogate, cu fructe și legume gustoase și frunze multicolore.

   Copiii s-au implicat cu toată dăruirea în realizarea acestei activități și pentru efortul lor au fost răsplătiți cu dipomă și dulciuri. Într-o asemenea  zi, toamna însăși a râs în hohote de bucurie, pentru că prin ochii copiilor își vede cu adevărat împlinirea…







miercuri, 30 august 2017

Cea mai frumoasă clipă din vacanța mare



   Și în acest an beneficiarii/copii ai filialei N4 a CDI „M. Sadoveanu”  au demonstrat că la Soroca se pune preț pe carte, lectura nu s-a „demodat”, iar bibliotecile continuă să fie localurile solicitate de comunitate.
   Acțiunea „Cea mai frumoasă clipă din vacanța mare”  sa petrecut la CDI „ M. Sadoveanu” au participat 3 beneficiari de la filiala N 4 din cartierul Soroca Nouă: Luța Irina eleva clasa VII „ C”, Buzurniuc Ana-Maria eleva clasei II „B” și Buzurniuc Alexandra clasa VII„ B” LT. „ C. Stere”care în formă de poezii, desene, versuri, esee, și-au împărtășit impresiile de vacanță.
Sentimentul de satisfacție a predominat peste celelalte. Numai în ce mod nu s-au distrat odihnindu-se la tabără, făcând sport, scăldându-se în Nistru, ajutând părinții, trebăluind la bunici, furând cireșe, inclusiv de acasă.
  Toți vorbitorii au recunoscut că pe perioada vacanțelor cartea n-a lipsit din programele de odihnă, iar bibliotecile nu au fost ocolite de ei.
   Copiii au fost menționați pentru participare în programele de vară, inclusiv șase din ei s-au învrednicit cu diplome „Miss/Mister Lecturile verii”.
 Cu frumosul prilej de întoarcere la învățătură le urăm tuturor elevilor multă sănătate, perseverență, noi realizări în munca cu cartea. Colaboratorii  filialei N4:Ciolacu Iulia, Șvitchii Nina, Maximova Larisa. 
  

miercuri, 23 august 2017

Concursul „ Eu și comunitatea ”și concursul de desene „ Un loc pitoresc din Soroca”

                                    Eu și comunitatea
        De n-o fi în lumea asta
         Binele și răul
         De  n-ar înflori astra
         Albinelor polenul
Căci  noi  suntem albine 
Hărnicia-e un dar
Și n-o să ne dărâme
Nici un fel de bondar
                    Bondarii sunt acei
Care ne se împart
Albina însă cere
Suratelor un sfat
    Așa precum la oameni
    Cu toții împreună
    În lume n-are seamăn
    De pui mână  la mână
          Toți formăm comunitate
           Fiecare are răsplata
          Dar mai presus de toate, suntem societate
          Și suntem judecați
          Dacă ofensăm natura și dacă o poluăm.
                              Aleksandrov Andreea clasa VII „F” IPLT „C. Stere”

                                  Localitatea mea

Localitatea  mea este un sătuc din municipiu  Soroca, și se numește satul Egoreni.
Orașul și satul meu sunt niște locuri pitorești unde-ți poți reaminti trecutul. Turiștii din toate țările ne vizitează Cetatea, Lumânarea Recunoștinței cheamă creștinii la ea, prin frumusețea sa. Dealurile verzi, în plină primăvară înfrumusețează mediul. Aerul curat ne oferă un mod de viață destul de sănătos. În satul meu totul este frumos și miraculos. Câmpiile înverzite, pline cu flori mă atrage prin minunile sale. Nistrul cristalin și sclipitor cuprinde oamenii și le oferă plăcere. Pârâiașele jucăușe aleargă prin crăpăturile pietrelor. Cântecul magic al păsărilor mă adoarme în fiecare seară. Animăluțele zburdalnice îmi fac companie tot timpul.
Eu cred că localitatea mea este cel  mai frumos loc de pe pământ, și niciodată nu mă voi despărți de ea.

                                               Dubciuc Ana-Maria clasa VI „B” IPLT „C. Stere”

                                      Soroca oraș istoric
În anul 2016 m-am transferat cu traiul din raionul Anenii Noi în orașul Soroca. Aveam temeri și emoții, când mă gândeam că voi locui într-un oraș necunoscut. Dar orașul acesta mi-a plăcut de la prima vedere. Primul lucru care m-a uimit  și m-a încântat, a fost Lumânarea Recunoștinței. E un monument ce simbolizează măreția și mândria neamului. Iar pietrele așezate una lângă alta, formând acea coloană înaltă, semnifică că suntem un neam unit și blând.
Pot spune cu fermitate, c-am îndrăgit orașul și monumentele din el.

                                                      Morozan Sergiu clasa A III„f”IPLT „C. Stere”

marți, 30 mai 2017

Spiridon Vangheli și universul senin al copilăriei


Astăzi 30 mai 2017 sa desfășurat un spectacol literar muzical „Spiridon Vangheli scriitorul copiilor”. Activitatea a fost prezentată de colaboratorii filialei N4 în parteneriat cu IPLT „ Constantin Stere” profesoara Svetlana Gumenco și elevii clasei 4f.
Evenimentul a fost consacrat jubileului  85 de ani de la nașterea scriitorului. Copiii au vorbit despre prozatorul, poetul, traducatorul si editorul, care este unul dintre cei mai de vaza scriitor de la noi, cunoscut prin cărțile sale pentru copii pe mai multe meridiane ale lumii. Opera sa a fost tradusă in zeci de limbi, inregistrând milioane de exemplare. Spiridon Vangheli deţine titlurile onorifice de Maestru Emerit al Artei, Scriitor al Poporului din Republica Moldova, a fost decorat cu Ordinul Republicii și Medalia de aur “Pentru Creativitate” acordată de Organizaţia Mondială a Proprietăţii Intelectuale, a fost distins cu Diploma Internationala de Onoare „Andersen”, Premiul „Ion Creanga” al Academiei Române, Premiul special al Uniunii Scriitorilor din România, ș.a. 
Elevii au cântat, au dansat, recitat și prezentat scenete din opera scriitorului: Maturii s-au simțit și ei copii pe parcursul activității, mulțumindu-le  copiilor despre amintirile copilăriei, despre Guguță și prietenii lor. Activitatea sa petrecut la un nivel înalt. Aflîndune în ajunul „ Zilei Internaționale a copilului” copiii au fost felicitați  cu această zi însemnată.