marți, 16 ianuarie 2018
sâmbătă, 9 decembrie 2017
Copiii scriu scrisori lui Moș Creciun

Copiii au confecționat jucării și au împodobit bradul, i-au scris scrisori lui Moș Creciun

luni, 4 decembrie 2017
Ziua Primarului la Bibliotecă
Pe data de 1 decembrie la CDI „ M. Sadovenu” a avut loc întâlnire cu primarul orașului Soroca Victor Său. Elevii din clasa a IV-a „F”IPLT.„C. Stere” îndrumați de profesoara Svetlana Gumenco, care sânt membri SNB Clubul micilor actori „ Prichindel”a filialei N4 au prezentat un spectacol tetralizat cu personaje literare din operele îndrăjite. Eroii au creat o adevărată împărăție a basmului, recitând poezii, cântând și amintindu-ne cele mai captivante secvențe din poveștile lui Ion Creangă ș.a. Ei au dovedit că sânt foarte isteți și ingenioși.
luni, 20 noiembrie 2017
În Moldova-I toamnă – frunză curgătoare.
În Moldova-I toamnă – frunză curgătoare.
Toamna galben aurie, cu covor de frunze moi
Și cu haina ruginie iarași ai venit la noi.
Plină ești de roade, plină ca o harnică albină
.
Porti in cosuri
mari si grele, struguri dulci, mere și pere
Porți in plete crizanteme, albe flori in
diademe
Ca o zână din povesti, Toamna, ce frumoasă ești!!!
Vă
invităm să facem o călătorie imaginară
pe cărările Toamnei. Aşa că vom călători spre anotimpul frunzelor uscate şi al
lăzilor cu roade încărcate, anotimpul care noaptea crește şi în care vremea se
răcește, anotimpul în care păsările călătoare pleacă spre ţările calde însorite.
Pe data de 17.11.2017, într-o minunată zi de toamnă
ruginie, menită parcă să sfideze dimensiunea brumărie și rece, la filiala N4 a
CDI „ M. Sadoveanu” s-a petrecut un
spectacol literar – musical cu genericul
„În Moldova-i toamnă – frunză curgătoare.” La activitate au participat elevii clasei a
V-a „F” ghidați de doamna profesoare, Mihalcean Dragălina. Ei au recitat poezii
din creația scriitorilor clasici Mihai Eminescu, Vasile Alecsandri și a
scriitorilor contemporani, creaţii proprii ș.a. Elevii au cântat, jucat cu drag frumusețea și bogăția toamnei, au
animat spectatorii cu ghicitori despre acest anotimp, au stat la sfat cu
crăiasa Toamnă. A fost o adevărată sărbătoare la care copiii, cu nostalgie în
suflet și-au luat rămas bun de la toamnă, care le-a promis că la anul va veni
din nou pe plaiul nostru tot cu roade bogate, cu fructe și legume gustoase și
frunze multicolore.
miercuri, 30 august 2017
Cea mai frumoasă clipă din vacanța mare
Și în acest an beneficiarii/copii ai filialei N4 a CDI „M. Sadoveanu” au demonstrat că la Soroca se pune preț pe carte, lectura nu s-a „demodat”, iar bibliotecile continuă să fie localurile solicitate de comunitate.
Acțiunea „Cea mai frumoasă clipă din vacanța mare” sa petrecut la CDI „ M. Sadoveanu” au participat 3 beneficiari de la filiala N 4 din cartierul Soroca Nouă: Luța Irina eleva clasa VII „ C”, Buzurniuc Ana-Maria eleva clasei II „B” și Buzurniuc Alexandra clasa VII„ B” LT. „ C. Stere”care în formă de poezii, desene, versuri, esee, și-au împărtășit impresiile de vacanță.
Sentimentul de satisfacție a predominat peste celelalte. Numai în ce mod nu s-au distrat odihnindu-se la tabără, făcând sport, scăldându-se în Nistru, ajutând părinții, trebăluind la bunici, furând cireșe, inclusiv de acasă.
Toți vorbitorii au recunoscut că pe perioada vacanțelor cartea n-a lipsit din programele de odihnă, iar bibliotecile nu au fost ocolite de ei.
Copiii au fost menționați pentru participare în programele de vară, inclusiv șase din ei s-au învrednicit cu diplome „Miss/Mister Lecturile verii”.
Cu frumosul prilej de întoarcere la învățătură le urăm tuturor elevilor multă sănătate, perseverență, noi realizări în munca cu cartea. Colaboratorii filialei N4:Ciolacu Iulia, Șvitchii Nina, Maximova Larisa.

miercuri, 23 august 2017
Concursul „ Eu și comunitatea ”și concursul de desene „ Un loc pitoresc din Soroca”
Eu și
comunitatea
De n-o
fi în lumea asta
Binele și răul
De
n-ar înflori astra
Albinelor polenul
Căci noi suntem albine
Hărnicia-e un dar
Și n-o să ne dărâme
Nici un fel de bondar
Bondarii sunt acei
Care ne se împart
Albina însă cere
Suratelor un sfat
Așa precum
la oameni
Cu toții
împreună
În lume
n-are seamăn
De pui mână la mână
Toți
formăm comunitate
Fiecare are răsplata
Dar
mai presus de toate, suntem societate
Și
suntem judecați
Dacă
ofensăm natura și dacă o poluăm.
Aleksandrov
Andreea clasa VII „F” IPLT „C. Stere”
Localitatea mea
Localitatea mea este un sătuc din
municipiu Soroca, și se numește satul
Egoreni.
Orașul și satul meu sunt niște locuri pitorești unde-ți poți reaminti
trecutul. Turiștii din toate țările ne vizitează Cetatea, Lumânarea
Recunoștinței cheamă creștinii la ea, prin frumusețea sa. Dealurile verzi, în
plină primăvară înfrumusețează mediul. Aerul curat ne oferă un mod de viață
destul de sănătos. În satul meu totul este frumos și miraculos. Câmpiile
înverzite, pline cu flori mă atrage prin minunile sale. Nistrul cristalin și
sclipitor cuprinde oamenii și le oferă plăcere. Pârâiașele jucăușe aleargă prin
crăpăturile pietrelor. Cântecul magic al păsărilor mă adoarme în fiecare seară.
Animăluțele zburdalnice îmi fac companie tot timpul.
Eu cred că localitatea mea este cel
mai frumos loc de pe pământ, și niciodată nu mă voi despărți de ea.
Dubciuc Ana-Maria clasa VI „B” IPLT „C. Stere”
Soroca oraș istoric
În anul 2016 m-am transferat cu traiul din raionul Anenii Noi în orașul
Soroca. Aveam temeri și emoții, când mă gândeam că voi locui într-un oraș
necunoscut. Dar orașul acesta mi-a plăcut de la prima vedere. Primul lucru care
m-a uimit și m-a încântat, a fost
Lumânarea Recunoștinței. E un monument ce simbolizează măreția și mândria
neamului. Iar pietrele așezate una lângă alta, formând acea coloană înaltă,
semnifică că suntem un neam unit și blând.
Pot spune cu fermitate, c-am îndrăgit orașul și monumentele din el.
Morozan Sergiu clasa A III„f”IPLT „C. Stere”
Abonați-vă la:
Postări (Atom)















